כמה נחוץ לך

כשהייתי קטנה גרתי בשכונה של בתים קטנים ומסביב שדות, בבית ממול גרו זוג מבוגר שהיו מוותיקי השכונה. היא הייתה נמוכה ומלאה והוא גבוה ורזה,

 

היא תמיד היתה רצינית והוא שופע בדיחות שהצחיקו רק אותו והרגיזו את כל השאר ושניהם נהלו מכולת שכונתית קטנה. חוץ מבדיחות קבועות היו לו לשכן גם תשובות קבועות לכל שאלה, אם היינו שואלים אותו מה השעה התשובה הקבועה הייתה: "כמה נחוץ לך" ?
אותי זה מאוד הצחיק ונשאר אצלי צרוב בזיכרון ילדות למרות השנים הרבות שעברו מאז. כמה נחוץ לך? אני שואלת את עצמי כל פעם שאני בלחץ ועושה לעצמי רשימת מטלות אין סופית מתסכלת ויודעת שלא אספיק אפילו חצי ממנה, כמה נחוץ לך אני שואלת את עצמי ולוקחת את הדמיון שלי למסע בזמן לימים שאנשים לא בדקו מיילים כל חמש דקות ועדכוני פייסבוק כל שתי דקות, שילדים לא הלכו לחמישה חוגים בשבוע ונהלו יומן פעילות עמוס כמעט כמו של איש היי טק בתפקיד בכיר, ימים שקמנו בבוקר ובאמת שמענו קולות ציפורים ולא צלצולי ווטצאפ.

fhb
צילום: גילי צידון

אז בתור בחורה מציאותית עם שתי רגליים על הקרקע אין לי חלומות לשנות את העולם ואני לגמרי מקבלת אותו כמו שהוא על מעלותיו וחסרונותיו אבל בכל פעם שאני שומעת בראש את הקול הזה ששואל "כמה נחוץ לך" אני נושמת רגע עוד נשימה אחת ועוצרת לרגע את הריצה. אין מה למהר, הכול יישאר כאן גם אם לא אספיק את כל רשימת המטלות ומה שבאמת נחוץ לי זה רגע אחד קטן של שקט בראש ונשימה רגועה, קצת כמו פעם, שהכול התנהל בקצב איטי של מכולת שכונתית בשנות השבעים.

 

 

 

17 תגובות

 1. שלי פדן לורבר הגב

  מסקרן מאוד הבלוג שלך.
  אשמח לקרוא עוד.

 2. גילה רונאל הגב

  תודה צביה יקרה על הגיג חשוב. כמה זמן אני צריכה? כמה נחוץ לי? ולמה?
  מצפה להמשיך ולקרוא את הבלוג. באהבה

 3. דפי קומרינר הגב

  צביה יקרה,
  כישרון וחוכמה יחד יוצרים תוצרים מרגשים.
  בא לי לקרוא אותך עוד ועוד.
  אנסה לאמץ גם לעצמי את השאלה מהמכולת של הימים ההם.

 4. אביטל אנגל הגב

  לפעמים נחוץ לנו כל הזמן שבעולם ולעתים בא לנו פשוט לברוח ממנו…. מקסימה את.

 5. מינה פורטנוב הגב

  כמה נחוץ לך יקירה כדי להמשיך ולכתוב כה נפלא? אמצתי את המשפט. תודה.

 6. מיה שגיב סלומון הגב

  כל הכבוד על הבלוג החדש!
  נחוץ נחוץ, אנחנו עידן שהכל בו נחוץ מאוד ואם אפשר דחוף והמון… לכמת את זה נשמע כמעט בלתי אפשרי, כמה טוב לעצור ולחשוב, נחוץ או לחוץ?

 7. טליה הגב

  מעולה! כל כך נכון! מחכה בציפיה לעוד…

 8. ליאת בלזר הגב

  גאון השכן!
  מאמצת בחום את המשפט וגם את הבלוג הנפלא שלך..בהצלחה

 9. דנה הגב

  צביה מזל טוב על מרחב הכתיבה החדש ,את כותבת אישי, ספרותי ומצליחה לגרום למחשבה להדהד גם אחרי שנגמר…בהחלט לוקחת איתי את המשפט:" כמה נחוץ לך?".

 10. רותם כרמי הגב

  כתוב יפה ומעורר מחשבה, אכן עולם מוטרף וקיצבי יש לנו.

 11. הגר אשחר ניר הגב

  כמה מקסים ופשוט ותמים. אימצתי גם. שתמיד יהיה לך לפחות כמה שנחוץ לך. אהבתי מאוד את הכתיבה ומחכה לעוד..

 12. שרית דגן רבינר הגב

  ציקי יקרה,
  איזה בלוג מקסים! הוא כל כולו את! בעיצוב, בכתיבה ובישירות האמיתית והפשוטה במובן הטוב של המילה (פשטות) נהניתי לקרוא את מה שכתבת, גרמת לי לעצור ולחשוב לרגע על המציאות העכשווית שלנו. כמו שאמרת לטוב ולרע… הסוד והחכמה לדעתי היא למצוא את האיזון שבין הדברים. כי בתור נשים שבעבר גדלו במציאות שונה נטולת סמראטפון, אינטרנט, רשתות חברתיות וכו'… אנו מכירות שניתן היה לחיות אחרת, אבל זה חלק מהקדמה ויש לה גם יתרונות. החכמה היא לנצל את יתרונותיה לטובתנו.
  מאחלת לך שפע של הצלחה והרבה טוב. חיבוק גדול ממני:)

השארת תגובה